Alternativ till Vikingen
Eftersom kvaliten på kurserna försämrats så kraftigt sedan Addiva tog över Vikingen från Avanza har jag börjat undersöka vad det finns för alternativ.
För mig är Amibroker det självklara valet för program, det kan samma saker som Vikingen och lite till. Är framförallt bättre på backtesting, har ett enklare programspråk samt bra support och modeller från användare på forum.
När det kommer till kursleverantörer har jag inte så stor erfarenhet. Behöver bara end of day kurser.
Stockletter kan tillhandahålla aktier och lite till för ett hyfsat pris. Hur är det med kvaliten? Har inget utbud av fonder.
Databull är en nedladdningsklient med engångskostnad, tar från Yahoo mfl tror jag, kanske dålig kvalitet i och med det. Vet ej om det går att få fonder.
SIX edge och Onlinetrader är analysprogram från Avanza, där det skall gå att exportera kurser till Amibroker. Lite dyra kanske. Skall gå att få med fonder. Kvalitet?
Interactive Broker skall det gå att få kurser från, dom har så komplicerad hemsida och prissättning så det är svårt att få grepp om vad dom kan.
Optimal börs är ett svensk analysprogram med lågt pris. Skall gå att få kurser från Yahoo och vissa banker för fonder. Vet inte om det går att exportera till Amibroker.
Tacksam för kommentarer och tips.
The Online Trader kan man få från flera leverantörer, SAXO, Avanza, Nordnet och direkt från Infront. Lite olika priser där SAXO verkar vara billigast, kan dock skilja på vad som ingår för instrument i baspaketet.
SIX Edge hittar jag bara hos Avanza
Någon som har erfarenhet att överföra data från dessa till Amibroker? Jag behöver inte realtid utan räcker med att överföra data en gång per dag.
Min plan är att först justera mina backtestsystem i Amibroker så att det går att få sälj och köpsignaler från dom. Sedan blir det att kolla hur överföringen går till från TOT och SIX samt vilken kvalitet det är på deras kursleveranser.
det går bra att exportera eod data från tot till tex metastock. därför borde det gåt till ami också.
six edge är inge vidare men de har tydligen jobbat lite extra med det på sistonde så det kanske tar sig. det funkade förr att bygga vanlig ms-databas med den gamla versionen. jag vet ej hur det är med edge.
kvaliteten på datan är väldigt bra. överlägsen den ni plockar från tex yahoo.
trejdar ni lite får ni ju tot'en gratis. allt är en förhandlingsfråga.
Har nu testat demversionen av TOT och där ingår inte exportfunktionen. Skall köpa den och testa det.
Från SIX går det inte att exportera historik, endast senaste kursen, så den släpper jag.
är du säker att det inte går?
skapa egen lista. exportera, fixa till formatet?
vore ju drygt om du betalade för det (typ 1k/mån) o det inte funkar.
handlar du mkt? gör du lite courtage får du den gratis av ava el nonne. = gratis kursdata.
det är en grym applikation i övrigt.
Den funktionen du visar i bilden är blockerad i demoversionen, annars verkar det ju troligt att det går.
Ligger på gränsen för att få den gratis hos ava, förhandling pågår
Är väl 4000:-/mån i courtage som gäller hos ava för att få den gratis om jag inte minns fel,,
servern nere?
Har nu fullversionen av TOT och överfört kurser med ASCII importen till Ami, fugerar bra.
Började med att prova med Metastockformat, men fick inte till det så jag gav upp rätt snabbt.
Finns det fördelar med Metastockformat så jag borde fixa det istället?
jag tror ms format är det enklaste att arbeta med. inga parametrar man behöver fixa till osv.
men jag är osäker på om det funkar fullt ut i tot. sist jag försökte gick det ej men det var ganska länge sedan
Siden 98 har jeg benyttet Vikingen. Den senere tids problemer med kurser/oppdatering er årsak til at jeg - -i likhet med Lundstroem1 - ser etter alternativer. Er det noen som kjenner til Amibroker kontra Metastock når det gjelder tx historikk/backtrackng, mulighet til data i tabellform og bruk av Excel i forbindelse med programmene?
MVH
Historiken till ms är i princip obegränsad men givetvis beroende av vilken dataleverantör man väljer. Jag köper data av equis via Quotecenter och har inget att klaga på.
Inget alternativ till vikingen men ändå prisvärt (gratis eod)
Jag kör inte så mycket Intraday i Vikingen, så jag vet inte riktigt hur det har funkat. Men uppdateringen av aktier går bra. Jag har tjänat massor med pengar med hjälp av Vikingen, speciellt multimodellen och kursband. Har fungerat bra på fonder. Jag har kört massor med tester och resultatet blir bäst på veckodata.
kwemund
Amibroker har väldigt bra möjligheter till backtesting:
test på en lista med aktier i ett system, inte bara enskilda aktier
optimering av en eller flera parametrar samtidigt
utförlig resultatrapport
hyfsat enkelt programspråk, även om det finns så många möjligheter att det är lätt att tappa bort sig
Resultat från backtesting går att spara till Excel, jag ser inget behov då resultatrapporteringen är så utförlig
Ami är inte lika smidigt som Vikingen när det gäller att hantera samlingslistor och spara dom på arbetsytor, även om det går.
Testade Metastock för många år sen men minns inte hur det var. Då dom här programmen är så omfattande behöver man testa dom en lång tid innan man lär sig att gilla dom.
Lundstroem1
Har ikke vært inne på en stund. Mange takk for svaret!

Visa sida
Ogilla! 2
Gilla!
Hej, håller med, Addiva vet inte vad dom sysslar med! Först informerar man kunderna, sen ändrar man i en betaversion som "vi kunder" kan ta ställning till. Själv fundrar jag på Nordnets analysprogram WinTrade, 99/mån i grundutf. Är ett realtidprogram, debiteras per månad!
Onlinetrader kostar 999.-/mån hos Nordnet.
Funderar på att anmäla Addiva till konsumentverket, tror inte att dom får ändra utan att skriva nytt avtal. Har varit kund i Vikingen sen DOS-tiden, då var det ett stabilt system med portföljhantering etc. Windows trasslar till "allt" förstår inte att man få det i Windows 7 utan XP mode.
ollen