Grupp: Huvudforum

G5 - PRESENTATION HOS REMIUM

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-11-01 08:45:11

PRESENTATION HOS REMIUM

Idag hade G5 Entertainment en presentation hos Remium i Stockholm följt av en extra bolagsstämma på kvällen för att godkänna optionsprogrammet för ledande befattningshavare, ett program med maximalt 2% årlig utspädning.

KRAFTIGT VÄXANDE ANTAL DEVELOPERRELATIONER

Presentationen som VDn Vlad Suglobov höll liknade mycket dem han hållit tidigare om än med lite uppdaterade datapunkter o.d. Till dags dato har bolagets spel nedladdats över 80 miljoner gånger, upp från 40 miljoner vid utgången av februari och 60 miljoner i slutet av juli. Vidare har G5 Entertainment nu kontrakt med 80 stycken utvecklare, upp från 60 utvecklare i juni och 30 utvecklare i mars. De kommer fortsätta att ha en balans på 50% egenutvecklade spel och 50% agera som publisher åt andra utvecklare. Marknadstillväxten fortsätter och är stark och han pratade om den snabbaste ”adaption” i teknikhistorien, snabbare än internet, snabbare än sociala media. För smartphones har en del av tillväxten redan inträffat medan det för tablets finns en enorm potential. Särskilt också då G5 spel generellt mår bra av att spelas på större skärmar.

HÖGSTA KVALITET OCH DAGS FÖR FREE-TO-PLAY

Fokus ligger nu på att endast ge ut riktigt högkvalitativa titlar. Till skillnad för ett år sedan då bolaget så att säga kontrakterade allt de kunde komma över vill de idag se till att allt de släpper håller en hög nivå. Vlad ’varnade’ dock skämtsamt om att det fortfarande fanns två-tre spel kvar i pipelinen för release som inte höll riktigt denna nivå. Bolaget kommer fortsätta att erbjuda sina spel gratis med möjlighet till att låsa upp hela spelet inne i spelet, något Vlad fortsättningsvis kallade ”unlockable”. I tillägg till detta kommer de att släppa Free-to-Play versioner av deras bästa spel regelbundet och göra detta till en integrerad del av deras release schedule. Han sa leendes att det nu gått ett år sedan han nämnde att de ska släppa Free-to-Play-spel och att spelen släpps när de är färdiga, inte förr. Han fick frågan om när detta skulle ske och svaret blev ”very soon”, med betoning på ”very”. Min tolkning av detta är att det verkligen rör sig om very soon, precis som jag skrivit tidigare. Får jag gissa november?

Det talades även om den cross-promotion som bolaget kan göra mellan sina spel, något som verkligen särskiljer dem ifrån en liten utvecklare som försöker få sina fåtal spel att synas i en app store. Idag har G5 ”millions of monthly users” och ”hundreds of thousands daily users” vilket är en enorm tillgång då bolaget släpper sina Free-to-play spel och snabbt kan få in en stor skara användare att monetarisera. Conversion rate till betalande användare är i unlockables mellan 7-15% enligt Vlad, och i Virtual City Playground ca 10%. Skillnaden ligger i att med unlockables är monetariseringen fixerad per användare till priset för spelet, ofta mellan 3-7 dollar, medan det för VCP är långt högre. Average på VCP ligger på ca 15-20 dollar vilket gör det hela extremt mycket mer lönsamt. Och så finns det förstås ”whales” som spenderar hundratals dollar.

RÄKNA INTE UT ÅRETS RESULTATPROGNOS – UTFALL ALLTJÄMT OSÄKERT

Frågor ställdes om det är möjligt att uppnå prognosen för helåret gällande EBIT. Vlad svar var att de ser att de har en mycket stark line-up för fjärde kvartalet. Han varken kan eller vill bekräfta eller förkasta möjligheten till uppfyllelse av Q4. På ett direkt påstående från en åhörare ”för att uppfylla prognosen skulle det krävas marginaler mer än 50% givet 87 miljoner i försäljning”, svarade Vlad med ”That assumes that the revenue forecast is fixed”. Vlad kan helt enkelt inte svara på vilka spel som kommer sälja och vilka som inte kommer göra det och dessutom ett flertal Free-to-Play-spel där man aldrig vet hur monetariseringen faller ut. Det är svårt att i skrift återge den positiva syn han ändå förmedlade i sitt uttalande gällande sin starka line-up för kvartalet, och särskilt december. Betryggande också gällande Q4-resultatet var att varken Build-a-Lot 3 eller Jumpster kostat särskilt mycket pengar, så det kommer inte belasta resultatet nämnvärt. Jumpster var ett experiment från G5s sida och de skulle aldrig lägga för mycket pengar på ett enskilt experiment. Vi fick veta att Jumpster har laddats ner över en miljon gånger. ”I wouldn’t count that one out yet. Jumpster has had more than one million downloads and people keep playing the game. We just have to figure out how to make them pay.” Dessutom bjöds vi på den glada nyheten att fler Build-a-Lot-titlar är på väg ut, dock inte bekräftat när detta sker.

Internt har bolaget genomgått stora förändringar under senaste året, varav merparten inte alls syns externt. Dock var det mycket intressant att få reda på att bolaget skalat upp personal och kontrakterad personal fram till juni för att bygga en ordentlig stabil plattform för tillväxt, men att antalet personer sedan juni ligger fast kring 120-125 personer. Detta bör förstås allt annat lika leda till en lägre overheadkostnad när bolaget fortsätter att sälja mer och växa intäkterna.

UPPVÄRDERING I ANTÅGANDE

Sammanfattningsvis var presentationen för mig åter en bekräftelse på att G5 Entertainment har en mycket bra position inför 2013. Med en stark spelportfölj och ett stort antal utvecklarrelationer kan release-schemat fortgå med en app i veckan, och nu endast med riktigt högkvalitativa titlar. Bolagets tillväxt är alltjämt bland de absolut högsta i branschen och dessutom med en hälsosam vinstmarginal. Kanske är det så att det är fler än jag som inser detta och att vi kanske kan undvika de ohälsosamt kraftiga uppgångarna som varit i januari och februari under föregående år och kanske ser en långsammare, men stadigt uthållande uppgång som tar sin början under det fjärde kvartalet. Personal från både Börsveckan och SIX var närvarande under den fullsatta presentationen (ca 25 åhörare) så förhoppningsvis sprider sig informationen snart. Personligen har jag blickarna riktade mot 2013 och kunde inte bry mig mindre om resultatet för 2012 hamnar på 2,7 eller 3,2 SEK/aktie, då bolaget idag handlas till extrem rabatt sett till rimliga resultat för 2013 på allt mellan 4-6 SEK/aktie beroende på hur konservativ respektive optimistiskt man prognostiserar. Med ytterligare presentationer som genomförs hos Danske Bank och Enskilda Securities kan fler få möjlighet att titta på detta bolag. Och listbyte och dylikt har inte heller berörts, det får komma som en positiv överraskning under 2013 om det blir aktuellt.

MVH marben

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-11-01 09:47:50

Zynga same same

0
Ogilla!
1
Gilla!
2012-11-01 12:17:04
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.