SP-500 intakt bulltrend
"trenden är din vän och köp starka aktier inte svaga"
pyramid tradare är glada idag..
SP-500 fick i weekly en "bullish outside bar" :-))
det trendföljande renko chartet utan massa onödigt brus är intakt.
http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=$SPX&p=D&yr=1&mn=0&dy=0&id=p50868508259
Agree! Kommer inte byta fot förrän linjerna säger så! :)
.............................................................................
"Keep it simple stupid, and don't fall in love with the down side!"
ja det kan bli enklare..
En polare kör såkallad norsk trading som han benämner det.
han köper varje dipp i upptrend och säljer högre upp osv, tills den dagen det inte funkar lägre. då är trenden inte längre upp och på detta sätt gör han bara en feltrad i hela uppgången.
han kör omvänt i nedtrend säljer toppar.stänger lägre
Go gubbe och helt cool
Inlägget är redigerat av författaren.
OMXS30 - renko - inte helt 100 på att räkningen är rätt. :)
Snyggt Elk ;) Kan inte va fel !! vi får inte ens en dipp o köpa det är bara o kliva på tåget som rullar
Mvh Wilden
Wilden, tänkte mer på att min graf inte går riktigt ner i botten i november. Tycker renko är intressant och kunde vara kul att få det på svenska aktier och index.
Kan bara konstatera att omx inte är lika vollatilt ,,som SP o Dax där mer OMX tuggar fortfarande på i segbull mot ATH och nås gammla toppar nu så går vi en bra bit över
Mvh Wilden
den här tråden hoppas jag att dom som skricker ut med capslockinlägg sälj allt raset kommer:)läser
dom har troligtvis rätt men nu följer vi trendenochser var vi hamnar innan nedgången startar
irinironiska..
per
Vet inte om jag sticker in huvudet i bikupan men lägger ändå in en bild på SPX med STO och RSI. Inga Capslock :-) .
Tror man ska vara lite försiktig, även om jag saknar en candle på toppen. Trodde på den i fredags men det höll bra på 1515.
Inte främmande för 1523 på måndag.
Hur högt?
Ranna fin bild har en likadan på OMX också la upp den i omx tråden, nästa vecka (eventuellt veckan därpå) kan det bli lite större rörelser åt något håll.
MVH
Bulltrend?
http://www.youtube.com/watch?v=i1Un0RC2d6Q&list=UU0pjWefu2RNLyLcHsgIx4cg&index=1
Att vara bull nu känns lite som att köpa KappAhl precis innan, och när det va uppenbart att dom behövde göra första nyemission. (kom t.o.m. 2 st som bekant trots protester från "BS-proffsen")
Ingen i den här tråden som gjorde va?
SP
Har snott Goens graf.
Baronen
SP
Baronen
#15 LoL ;-)) jo visst eller hur, tack då vet jag vilken nivå du ligger på.
Lite annat sätt att se spx i 1tim. Trenden tveklöst upp och det mesta pekar upp, men är nog lite återhållsam på måndag.
#16 Du har tydligen inte tagit något intryck av de diskussioner som förts här på AG de senaste dagarna. I så fall hade du slutat med dina hånfulla inlägg mot andra medlemmar. För sista gången så påpekar jag att det är förbjudet att bete sig på det viset i kontakten med andra medlemmar. Kommer det någon mer sådan kommentar från dig så kommer vi mangrannt att rösta så att du blir avstängd.
#15 Japp hur konstigt och galet det än är så är det,, upp i Grafen,, är kanske så iaf att en ny eara redan infunnit sig som inte är döpt av mig men det finns att läsa om ,,,,Cyber-högkonjukturen !!
Mvh Wilden
#18 Väx upp, inget dagis va?
4h S&P kanal (IG)
#21. Ser ut som en gammal hederlig segbull. Omöjligt att säga var den ska ta slut..
.............................................................................
"Keep it simple stupid, and don't fall in love with the down side!"

Visa sida
Ogilla! 3
Gilla!
Snygg bild, Svenne.
Kan det bli enklare ?
Baronen