Grupp: Huvudforum

Kapitulation!

0
Ogilla!
35
Gilla!
2006-09-29 12:25:26
Ladda ned

Det måste vara en hel del med Bear-inställning som börjar tvivla/har gett upp. Jag delger er härmed mina personliga tankar såsom tillhörande den kategorin.

Jag hissar härmed den vita flaggen och ger mig på nåd och onåd inför den stora "mark-anden".  Det är ingen mening i att spekulera i nedgång trots alla signaler som pekar på obalanser hit o dit, terrorhot, oljepris-chock, orkanvarningar, fastighetskrascher osv. Det finns tydligen otroligt mycket pengar i omlopp som villigt placeras i pyramidspelet (jag ser det faktiskt så i detta läget)! 

Inför avslutningen av året är jag beredd på två scenarier:

1 vi får en slags temporär topp idag eller på måndag (inkl ATH på DJIA). Nästa vecka blir svagt negativ, men sedan: RALLY!! liknande det vi såg 1999-2000.

2 DJIA slår ut ATH med följden att ett glädjerally utbryter idag, vilket fortsätter nästa vecka. Detta rally tar abrubt slut i slutet av nästa vecka och sedan blir det oktober-krasch!

Ytterligheter kan man tycka, men är det inte just det som markanden är känd för?

Jag väger naturligtvis in olika faktorer i de olika scenarierna.  Oljepriset!!! Om Mojas otroligt bulliga syn på Rysslandsbörsen ska slå in, förutsätter jag ett kraftigt stigande oljepris. Detta är grunden till  Alternativ 2 ovan.

Om Mojas tankar är felaktiga och oljepriset ligger kvar runt 60-65 så talar det för Alt 1, liksom det faktum att Bush kommer att göra allt för att republikanerna ska vinna valet i nov (vilket inkluderar "allt")

Jag började ungefär två år för tidigt att tjata om att finans-, bygg- och konsumtion-aktier toppar sist i en konjunkturcykel! :-((  Vi har nu sett råvaruaktierna ta stryk ordentligt i sommar - de ska toppa först om naturen har sin gilla gång!

Vi ser HM närma sig sitt ATH - nytt AYH i veckan. Vi ser bankerna som laddar för ytterligare uppåt, vi ser Skanska,PEAB och NCC som säkert kan dra en bit till. PEAB har en otroligt fin triangel som snart ska se sitt utbrott!

Allt sammantaget - jag följer vad som händer, jag vet att uppgången är smal och jag riskerar inget kapital i detta "pyramidspel".

Jag lägger en bild på DAX i vecko-upplösning - det ser onekligen intressant ut...

Swiss market har ca 0,5% till sin ATH just nu!

MVH Nisse45

PS Nu är det farligt......  för tjurarna   ;-)

0
Ogilla!
37
Gilla!
2006-09-29 12:59:02

är du bullish?
 

0
Ogilla!
1
Gilla!
2006-09-29 13:06:38

down we go  =) 

0
Ogilla!
9
Gilla!
2006-09-29 13:11:22

Fullt möjligt, ja. Diagrammet i #0 skulle se helt annorlunda ut om det vore inflationsjusterat. Inte så utmanande toppar precis.

Undras hur Zimbabves OMX30 ser ut, om dom nu har något sådant index? ;-)  

0
Ogilla!
4
Gilla!
2006-09-29 13:20:56

#2 Tänkte lite desamma :)

sorry :) 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2006-09-29 13:26:31

#4

nää. toppen är nådd när lille Nisse för länge sedan slutat skriva sina illa dolda insinuationer och därtill  insett att han är den störste torsken på länge.  

alternativet är att pyramidspelsindexet (dvs. hur många gånger ordet "pyramidspel" förekommer i ett inlägg av N.) överstiger +5. När detta händer är sannolikheten >80% för en Topp inom kort. Keep swinging Nisse!

---


/MM

0
Ogilla!
6
Gilla!
2006-09-29 14:04:33

1# o #2  :-)  Bullish? Jag lovar att säga till!

4# Pyramidspel, pyramidspel, pyramidspel, pyramidspel, pyramidspel och pyramidspel  (6 ggr)     ;-)

3# Zimbabves index = gold?

Ha en trevlig helg!

Hälsar Nisse45 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-09-29 14:06:46

#6

saken är biff 

---


/MM

0
Ogilla!
13
Gilla!
2006-10-17 15:39:52
Ladda ned

Nu har det gått snart tre veckor sedan vita flaggan hissades! Inte helt klockrent, men alternativ 1 lever fortfarande...

Jag kan väl erkänna att jag inte direkt tror på samma goda utveckling som 1999, men det kan i bästa fall gå upp ytterligare 5-10% till innan toppen nås. Men, men: jag tror man ska vara försiktig i valet av aktier/branscher.

Just nu är vi inne i rapportperioden för Q3 och det kan nog svänga friskt i enskilda aktier och kanske t o m i index.

1 Jag tror att verkstadsbolagen (SKF, Atlas, Sandvik m fl) redan satt sin topp för året. Den satt på plats i maj. Att Volvo och Scania har satt nya toppar beror på uppköpscirkusen - ingenting annat! Det innebär inte att verkstad inte kan fortsätta stiga den närmsta tiden, men uppsidan är begränsad....tror jag  ;-)

2 Jag tror däremot att Bankerna kan sätta ytterligare nya toppar för året, kanske i samband med rapporterna. Detsamma gäller t ex Skanska och HM. Ni vet det där med finans, bygg, konsumtion.......i förhållande till konjunkturcykeln

3 Eric - Nokia. Vad ska man säga om dem! Efter erics ryck förra veckan på sony-ericssons siffror, så är jag smått negativt inställd. Det finns kanske lite kort uppsida i ett positivt klimat, men inte på längre sikt.

Ikväll efter stängning rapporterar några stora drakar i USA (intel, IBM, Yahoo)och på torsdag är det dags för ericsson...... huvvaligen!

Jag har slutat kasta sten, det får någon annan göra......

Jag visar en bild på SEB i månadsupplösning - ganska snyggt (tänk om man hade köpt för 5:- 1993) Svårt att tro nu att dagens värde ska kunna halveras, men.......

MVH Nisse45 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.