Grupp: Huvudforum

ADSL utan telefonab?

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-07-15 09:38:34

Finns det någon teleoperatör som erbjuder ADSL utan kravet att man dessutom måste teckna ett telefonabonnemang?

Det är för mitt fritidshus, där jag använder mobilen för samtal, men behöver bredband så jag inte missar fina setuper.

 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2007-07-15 13:31:36

Mobilt bredband ex tele2 kosta 100 i månaden med frisurf

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-07-15 13:59:03

#1 Tyvärr är täckningen inte tillräckligt bra för att mobilt bredband ska fungera där ute vid Höga Kusten. Det går hyfsat att telefonera men det räcker inte för en stabil bredbandsuppkoppling.

Jag har under tiden kollat Telias och Tele2s webbsidor och svaret på frågan i #0 tycks vara nej, men däremot erbjuder de lösningar där bredbandstelefoni i kombination med internet verkar intressant. Man kan även köpa paket med internet, telefoni och tv över telefonledningen. Särskilt Tele2 har bra priser, enligt deras webb kostar exempelvis 10 TV-kanaler + 8 Mbit internet + telefoni 228 kr/mån. 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2007-07-15 14:22:18

Tripleplay verkar vara ett bra val vidare angående mobilt vet du var din närmaste 3g mast är kanske går att kompensera med extern antenn snacka i så fall med tekniska avdelningen för bolaget.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.